جمله روز:
--- 1398/07/22 -----

اخلاق شهروندي؛ ضرورت نيل به جامعه سالم


طی سال‌های اخیر که توجهات به خواسته‌های اجتماعی و مردم سالارانه بیشتر شده است، زمینه‌ بسط مفهوم شهروندی فراهم آمده است. شهروندی موقعیتی را برای تعاملات افراد درون جامعه فراهم آورده، به طوری‌که ضمن تقویت پیوندها به رعایت حقوق اجتماعی توجهی خاص می‌شود. معمولا مفهوم شهروندی، ایده‌ای قوی و هویتی پویا را درنظر دارد، زیرا مناسبات و روابط انسانی تعریفی ایستا را برنمی‌تابد.

راه‌های ارتقای سلامت زندگی اجتماعی

شهروندی شرافت‌های انسانی را به رسمیت می‌شناسد و معیار فرهنگی رایج در آرمان مفهوم شهروندی همانا پذیرش تفاوت‌ها و تکثر فرهنگی و قومیتی است، چیزی که می‌تواند رمز بالندگی نظام اسلامی و استان باشد. اخلاق شهروندی با تعدیل خواست‌های فردی به منافع اجتماعی بدون اصرار بر تفاوت‌های ارزشی و فرهنگی می‌پردازد و یک نوع حس ضد نابرابری را القا می‌کند . رعایت اصول و اندیشه‌ اخلاقی در همه ابعاد زندگی بشر یکی از مهم‌ترین راه‌های حفظ و ارتقای سلامت زندگی اجتماعی است. فعالیت‌های اجتماعی تنها در پرتو رعایت ملاحظات اخلاقی است که در مسیردرست قرار می‌گیرد. برای حفظ و رعایت کرامات انسانی در جامعه توسل به اخلاق امری اجتناب ناپذیر است.

جلوگیری ازآسیب‌های رفتاری با رعایت اخلاق شهروندی

اخلاق شهروندی یک ضرورت و لازمه نیل به یک جامعه سالم است که در آن رعایت حقوق متقابل را امکان پذیر می‌کند . به منزله آیین نامه ای نانوشته است که هر شهروند از نظر انسان بودنش ملزم به رعایت آن است تا از کج روی‌ها و آسیب‌های رفتاری در امان باشد، زیرا اخلاق شهروندی می‌تواند معیارهای جهت دهنده رفتارها را برای شهروندان تعیین کند. لازم است تا مفهوم اخلاق در کاربردی ترین صورت خود تعریف وتفسیرشود. بااین ‌حال، اخلاق شهروندی جدیدترین مفهومی است که این ایده را بازگو می‌کند .

اخلاق شهروندی انعکاس دهنده مهم‌ترین الزاماتی است که افراد در روابط اجتماعی شان بایدآنرا رعایت کنند که تنها با ظهور شهروندان واقعی و تثبیت حقوق آنها از سوی قانون، زمینه برای شکل گیری آن فراهم می‌شود .
مفهوم شهروندی و برداشت شهروند در جوامع ما دارای قدمت نیست و وقتی ادبیات حقوقی کشور را مرور می‌کنیم، می‌بینیم که بارها از مفاهیمی چون اتباع و افراد از اعضای جامعه یاد شده است.

پذیرش همگرایی و پذیرش بافت‌های چند فرهنگی

شهروندی زمانی از معنای جوهره واقعی برخوردار می‌شود که رفتارهای خودخواهانه و خودسرانه اجازه بروز پیدا نکند. تکوین مفهوم شهروندی و اخلاق شهروندی در گرو پذیرش همگرایی و پذیرش بافت‌های چند فرهنگی و گروهی است .

قدمت و رواج ارزش‌هایی مثل احترام، حرمت انسانی، قناعت، روراستی، ایثار، یک‌دلی، صداقت، حمایت، همراهی وسازگاری در فرهنگ این استان برهمگان آشکار است، ارزش‌هایی که در صورت تقویت و بها دادن تجلی بخش اخلاق شهروندی‌اند. تحدید خواسته‌ها به خاطر دیگران و رعایت شرایط همشهریان از وجوه بارز بشردوستی و نوع دوستی مردمان کردستان است. اخلاق شهروندی در چنین جامعه‌ای باید نظام‌مند و دارای یک الگوی مناسب برای نهادینه شدن و ترویج شود/وفا اصلانی، همشهری

نظرات
ارسال نظر 
نام کامل
ایمیل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
موبایل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
کد امنیتی
عدد موجود در تصویر بالا را در کادر مربوطه وارد نمایید
متن
 
مناسبت‌ها
 
مزايدات و مناقصات
 
پرداخت الكترونيكي
 
دانلود ها
 
پيوندهاي سريع
آدرس و شماره تلفن ها

آدرس: كردستان - سقز - خيابان رسالت - شهرداري سقز - كد پستي: 6681653111
تلفن: 4-08736228863، فاكس: 08736212525
آدرس پست الكترونيك: saqqez.mun@gmail.com

آمار بازديد
کاربران آنلاین 0
دفعات مشاهده 235
ماه جاري 5745
سال جاری 33989
از ابتدا 507102
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری سقز است.