جمله روز:
--- 1398/02/04 -----

شهردار سقز در مصاحبه با هفته نامه سيروان؛ 59 درصد جمعيت سقز در بافت فرسوده زندگي مي كنند

سقز شاهراه ارتباطی استان های کردستان و آذربایجان غربی و شرقی ریشه در تاریخ کهن شهرنشینی دارد و این شهر که حلقه اتصال شهرستان های دیواندره، بوکان و بانه است از موقعیا استراتژیک مهمی در استان کردستان برخوردار است، توسعه زیرساخت های شهری در این شهر بیش از یک دهه است در زمان مهندس امیر قادری شهردار وقت و معاون عمرانی کنونی استانداری کردستان کلید خورد و هم اکنون با تدابیر شهردار این شهر، افق های توسعه در این شهر ترسیم می شود، از جمعیت 168 هزار و 359 نفری این شهر بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، 96 هزار و 795 نفر معادل 59 درصد در 593 هکتار معادل 29 درصد زندگی می کنند که امید می رود با اجرای کارشناسی طرح بازآفرینی جمعیت ساکن در این محدوده وسیع ساماندهی و بناهای مسکونی- تجاری جانی تازه در کالبد شهری بدمد، هفته نامه سیروان در گفت و گو با دکتر «چیا صالحی بابامیری» آینده این شهر در حوزه معماری، فضای سبز، خدمات شهری و منابع انسانی کاویده است که از دید شما مخاطبان سیروان می گذرد.

 

 

-شهر سقز از منظر زیبایی شناسی و نماد و نشانه شناسی شهری از زیباترین شهرهای مناطق کردنشین است و هنوز این شهر را تاریخی ترین شهربه نام سکاها می شناسند شما در سمت شهردارسقز بفرمایید که امروزه در مبلمان شهری، معماری و توسعه شهری مهندسان طراح شهری و معماران به این دال، مدلول و دلالت های مهم در جامعه شناسی شهری چقدر توجه می کنند؟

بافت تاريخي شهرها و نوسازي در طول زمان دست خوش تغيير شده و به دليل عدم تدوين آئين نامه هايي در اين زمينه، متاسفانه در حين تغييرات بافت ها، كالبد و فضاي فيزيكي شهري افسار گسيخته و ناهمگون تغيير كرده و اثري از سهم معماري گذشته در كالبد امروزي ديده نمي شود و صرفاً تغييرات بر اساس عناصر مدرن امروزي بوده و حتي معماران بناهاي شهري نيز طراحي ها را با تبعيت از ساير شهرها يا طرح هاي حاكم امروزي باز طراحي كرده اند. مهمترين آثاري كه نشان از قدمت شهر سقز دارد، منحصر به تك بناهايي چون مسجد دومناره، خانه كمانگر، كاروانسراي تاجوانچي بوده، اما بافت تاريخي به معني واقعي كلمه كه شامل گذربندي ساختار شهرسازي و... باشد، متاسفانه موجود نبوده و اسناد معتبر نيز در دسترس نيست. لذا مي بايست در اين خصوص كارشناسي فني جهت باززنده سازي انجام شود كه شهرداري سقز با همكاري اداره راه و شهرسازي استان و ستاد بازآفريني اقدامات اوليه جهت تعيين مشاور ذي صلاح و تهيه طرح را به انجام رسانيده است. همچين با تشكيل كميته سيما و منظر شهري در شهرداري جهت بررسي نماها و بدنه سازي شهري شروع گرديده كه اميد است در آينده اثرات اين برنامه ها نمود عيني پيدا كند كه تبعاَ اين تصميمات، مي بايست علاوه بر اثرپذيري بافت از ساختار فرهنگي و جامعه شناختي شهر نيز تاثيرپذير باشد.

2- سقز دومین شهر بزرگ استان کردستان است که در سال های 90 و 92 در دوران شهردار وقت،کسب جوایز برترین ها در نمایشگاه های جامع مدیریت شهری و دستاوردهای شهرداری های کشور را چون نشانی مهم از مدال افتخار در رسانه ها بازتاب دادند؛ اما بعد از بارش سیل آسا و آب گرفتگی معابر شهری این عنوان ها زیر چالش نقد برفت حال شما در سمت شهردار آیا از کسب این عناوین توسط وزارت کشور دولت قبلی دفاع می کنید که واقعا شهرداری از چنین جایگاهی در رتبه کشوری برخوردار است یا اینکه تنها یک پروپاگاندای حرکت چشم نواز پوپوپولیستی، قلمداد و توصیف می کنید؟

كسب اين عناوين در سنوات قبل بر مبناي هر قاعده و اصولي جاي تقدير و تشكر را دارد و اين نوع عناوين كه در ساليان گذشته در قالب برگزاري نمايشگاه هاي دست آوردهاي شهرداري ها به دست آمده براساس يك سري شاخص هاي خاص در حوزه مديريت شهري ارزيابي گرديده است. سيل از جمله مخاطرات طبيعي است كه در كشور به ويژه در استان كردستان بيشترين سهم از خسارات مالي را به خود اختصاص داده است، نه تنها سيل بلكه ساير مخاطرات طبيعي زماني اثرات مخرب تري به همراه دارد كه محيط هاي انسان ساخت در تقابل با محيط طبيعي باشد. به عنوان مثال ساخت و سازها در مسيل ها، آبراهه ها و نقاط رانشي و يا تخريب پوشش گياهي در افزايش سطح سيل گيري موثر است كه در شهر سقز نيز به دليل از بين بردن عرصه هاي سبز، ساخت در مسيل ها و مسدود شدن آبراهه ها باعث افزايش خطر سيل گيري شده است و سيل سال 94 نيز ناشي از اين عوامل بوده كه با توجه به بازسازي كانال ها و تخصيص اعتبارات ساليانه جهت هدايت آبهاي سطحي، اميد است در ميزان كاهش ميزان خطر سيل و خسارت ناشي از آن تاثيرگذار باشد.

3- در دوره ای از شهرداری، شهردار وقت در دولت عدالت و مهرورزی در رسانه ها عنوان کرد که شهر سقز محور گردشگری استان کردستان در غرب کشور می شود و دعوت از سرمایه گذاران خارجی و داخلی را برای اجرای پروژه های اتمام پارک لاله، ایجاد پارکینک طبقاتی به مساحت 12 هزار متر مربع از جمله برنامه های اعلام شده به شهروندان سقزی و کردستانی در غرب کشور بود، بدون تعارف و سانسور این پروژه های مورد پرسش در چه مرحله ای است با جزئیات تحلیل و تشریح کنید؟

همگان مي دانيم كه در دنياي امروز دنياي گردشگري را به عنوان صنعت تعريف مي كنند و موجب توسعه اقتصادي به صورت مستقيم و غير مستقيم خواهد شد و كشورهاي مختلف در اين زمينه كارهاي بسياري انجام داده اند كه در كشور ما نيز به اين مقوله اهميت بسياري داده شده است. به پيروي از اين سياست مطالعاتي در شهر سقز با محوريت رودخانه سقز انجام شد، اما به صورت نيمه كاره رها شده، از جمله مجتمع تجاري گولان، هتل و...كه همت جمعي در شورا و شهرداري سقز در تكميل اين پروژه ها وجود دارد با اين تفاوت مي بايست مطالعات حاشيه رودخانه بومي سازي و تكميل گردد و در اولويت كار قرار داد.

4- آن زمان در طراحی نقشه های شکیل و زیبا از ساماندهی و طراحی مدرن رودخانه اصلی سقز که از وسط شهر می گذرد خبر داده شد که قرار بود براساس مصوبه شورای عالی سرمایه گذاری شهرداری سقز که دولت سقز را محور گردشگری استان کردستان معرفی کرده بود این رودخانه در حد و قواره رودخانه راین آلمان به زیبایی احداث شود در این مورد توضیح دهید؟

در آن زمان بسته های مختلف سرمایه گذاری برای انجام پروژه های عمرانی در نقاط مختلف شهر از جمله:ساماندهی رودخانه شهر، اجرای هتل، مجتمع های تجاری - مسکونی و ... تهیه و طراحی اولیه پروژه های انجام و برای اجرا و جلب سرمایه گذار در نمایشگاه سرمایه گذاری و شهرداریها کشور ارائه شد. اين امر با تغيير مديريتي، با آن طراحی ها انجام گرفته از دستور کار خارج و برخي از پروژه ها به صورت جداگانه به سرمایه گذار واگذار و انجام شده است، همچنين پروژه گولان از طریق اقدام مشارکت، اجرای پل که وه سوار با مشارکت سرمایه گذار، اجرای پل بلوار کردستان با مشارکت سرمایه گذار، اجرای پل مجتع تجاری-آزادی با مشارکت سرمایه گذار، ساختمان پزشکان كه قرارداد با سرمایه گذار منعقد شده و در مراحل ابتدايي قرار دارد.

5- امروزه مردم سقز از شلوغی و ازدحام جمعیت بدون درآمد کافی می نالند و معتقدند از نیمه دوم دهه 70 با رشد سرمایه گذاری در بحث آپارتمان سازی و مجتمع های تجاری، معماری شهر زیبای سقز دچار یک نوع دگردیسی و ناهارمونی شده است، ساخت و سازهایی با تراکم بالا در درون و برون متن شهری چه ضربه ای به سقز وارد کرده است و برای جلوگیری از این نوع روند چه برنامه ای دارید؟

مي­توان گفت بلند مرتبه سازي و احداث آپارتمان نه تنها به خودي خود نمي تواند، نقطه ضعف در موضوع مديريت شهري تلقي شود. بلكه يك روند معمولي و مناسب در تحولات صورت گرفته در حوزه شهرسازي در دوره هاي اخير به حساب مي آيد. اين اصل مانند ساير حوزه ها هم به صورت ناقص، مقطعي و بدون فراهم شدن پشتوانه فرهنگي و اجتماعي آن وارد رويه و سنت شهرسازي ايران و سقز شده است و ظاهراَ اين روند شهرسازي عمودي ادامه خواهد داشت و متوقف نخواهد شد. ولی با ارائه راهكارها و تمهيدات مناسب و مشخص از نظر شهرسازی با طراحی و تاثير پذير از ساختار فرهنگی- اجتماعی مي توان حتي آن را در راستاي تقويت هويت شهري سقز هم به كار گرفت. هدايت موضوع آپارتمان سازي به بعضي از محلات و معابر شهري كه داراي كشش و جاذبه مناسب اقتصادي، طبيعي و زيرساختي هستند، به همراه تاكيد بر لزوم ايجاد فضاي باز مورد نياز و نيز نماسازي و تكميل آن بر اساس الزامات فرهنگي واجتماعي منطقه مي تواند اين تهديد را به فرصتي مناسب براي خلق و تقويت هويت اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي سقز تبديل کرد.

6- گفته می شود شماری از سازندگان از زیر بارپرداخت عوارض و مجوز ساخت و ساز متواری اند و به لابی های قدرت متوسل هستند، شهرداری برای دریافت حق قانونی خود از چه اهرمی برای اخذ عوارض و دریافت پروانه ساخت برخوردار است؟

در حال حاضر شهرداري سقز بيش از 8 ميليارد تومان طلب وصول نشده از موديان سطح شهر دارد كه بعضي از آنها رقمي قابل توجه و ناشي از تخلف ساختماني خارج از حدودات پروانه و ضوابط شهرسازي هستند. در قانون و مقررات شهرداري ها به صورت مشخص راهكارهاي قانوني براي وصول عوارضات وحقوقات شهرداري پيش بيني شده است كه از مهمترين آنها مي­توان به كميسيون ماده 77 و قابليت هاي مناسب ماده 100 قانون شهرداري ها اشاره كرد (بديهي است اجراي اين احكام نيازمند بررسي تمامي شرايط اجتماعي، حقوقي و .... و هماهنگي با مجموعه ادارات نهادها و ارگان­هاي سطح شهر و حتي در بعضي مواقع استاني است تا تبعات ناشي از اين موضوع دامنگير شهرداري و شهر نشود.). البته جلوگيري از تخلف در بدو امر و فرهنگ سازي ميان مردم براي احترام به قانون و از همه مهمتر تطبيق قوانين و اصول شهرسازي با نيازهاي واقعي و بومي مردم هر منطقه بهترين وكم هزينه ترين راهكار براي جلوگيري از تخلف وكاهش قانون گريزي مردم است.

7-شهرداری سقز در احداث پروژه های مشارکتی مجتمع های تجاری آیا سهیم است و در حال حاضر بفرمایید که چند پروژه مشارکتی تجاری در شهرسقز وجود دارد؟

شهرداري سقز در سنوات گذشته احداث پروژه هاي با مشاركت سرمايه گذار بخش خصوصي از جمله: ساختمان پزشكان روبروي شهرداري با مشاركت 60 درصد سرمايه گذار و 40 درصد شهرداري، هتل 5 ستاره و پاركينگ اختصاصي به نسبت 31 درصد سهم شهرداري و 69 درصد سرمايه گذار، پل2 طبقه تجاري به نسبت 31 درصد سهم شهرداري و 69 درصد سهم سرمايه گذار، احداث مغازه هاي تجاري خيابان ماموستا زاهدي 66 در صد سهم شهرداري و 34 درصد سهم سرمايه گذار، صنوف آلاينده كه 102 مغازه سهم شهرداري علاوه بر عوارضات ناشي از صدور پروانه در دستور كار قرار داد كه برخي از اين پروژه ها انجام و برخي نيز در همان مرحله ابتدايي عقد قرارداد مانده و پيشرفتي نداشته است.

8-وضعیت سقز به لحاظ مناطق ناکارآمد شهری و سکونت گاه های غیر رسمی چگونه است و چند درصد از مردم این شهر مهاجر پذیر در سکونت گاه های غیر رسمی و مناطق ناکارآمد شهری زندگی می کنند؟

براساس آخرین مطالعات انجام شده توسط مهندسین مشاور تدبیر شهر دانش؛ شهر سقز از لحاظ مناطق ناکارآمد به سه دسته؛ بافت تاریخی 30درصد، بافت میانی 43 درصد و بافت غیر رسمی 21 درصد مساحت محدوده شهر مطالعات بازآفرینی تقسيم شده كه جمعیت ساکن در بافت تاریخی5308 نفر، بافت میانی 78298 نفر و جمعیت ساکن در بافت غیر رسمی13189 نفر مي باشد.

کل بافت فرسوده شهر در برگیرنده 96795 نفر جمعیت است که معادل 59 درصد جمعیت شهر است و بر اساس مطالعات مشاور مذکور مساحت بافت فرسوده شهر 593.62 هکتار و معادل 29.38 درصد محدوده شهر است.

9-برای زیباسازی و استفاده از پتانسيل های فضای طبیعی چه برنامه ای در شهرداری طراحی و تبیین شده است؟

برای زیباسازی محیط شهری می توان از پتانسیل های فضای طبیعی سقز همچون: "چه م " سقز و سد چراغ ویس در بالادست رودخانه، مجموعه پارک های تفریحی در دو طرف رودخانه، پل عابر پیاده بر روی رودخانه، طرح برگزیده احداث رستوران و کافی شاپ در لوبیایی های پل عابر پیاده، بستر مناسبی را جهت ایجاد مجموعه ای توریستی تفریحی داشت که امید است در این راه با کمک ادارات و نهادهای مرتبط واگذاری بستر رودخانه در اولین زمان ممکن انجام تا مجموعه ای در خور شأن نام شهر سقز با مشاركت سرمايه گذار بخش خصوصي احداث و مورد استفاده قرار گیرد. همچنين احداث پارک "تپه مالان" در فاز اول 6 و نيم هکتار از ديگر اقدامات در اين زمينه بوده است

10-سرانه فضای سبز شهرداری سقز به نسبت جمعیت این شهر و میانگین متوسط استانی و کشوری چگونه است؟

جمعیت شهر سقز بر اساس آمار سال 1395تعداد 168.359 نفر بوده و كل فضای سبز موجود شهر سقز (احداثی) شامل پارک ها و فضاهای سبز، رفیوژها، فضای سبز حاشیه ای، کمربند سبز، فضای سبز میادین و ... صد و بيست هكتار معادل 1.200.000 متر مربع بوده كه با اين احتساب سرانه فضای سبز شهر سقز 7.12 متر مربع است.

بر اساس آمارهاي منتشر شده سرانه پیشنهادی کاربری فضای سبز در منابع مختلف؛ وزارت مسکن و شهرسازی : 12-7 متر مربع، سازمان ملل متحد : 25-20 متر مربع و شهرداری تهران : 20-15 متر مربع است.

11-میزان بودجه سال جاری شهرداری سقز چند است و چند درصد عمرانی و جاری است و در حال حاضر تعداد نیروی انسانی شاغل رسمی، پیمانی و قراردادی شهرداری و شرکتی چند نفر است و بفرمایید که آیا شهرداری سقزنیز به مثابه شهرداری های دیگر نیروهای مازاد غیر متخصص دارد؟

بودجه سالجاري 440/000/000/000 ريال بوده كه182/600/000/000ريال بخش جاري و 257/400/000/000 ريال بخش عمراني تعريف شده است. مجموع نيروهاي شهرداري سقز 608 نفر بوده كه 69 نفر رسمي، 27 نفر پيماني، 62 نفر قراردادي و 450 نفر شركتي هستند.

شهرداري سقز در بخش كارگري در حوزه هاي فضاي سبز و تنظيف داراي كمبود نيرو است اما در بخش اداري داراي مازاد نيرو است.

12- میانگین رنج سنی پرسنل شهرداری، تحصیلات و جنسیت را تشریح کنید و بفرمایید میانگین جوان گرایی متناسب با تحصیلات آکادمیک رشته مرتبط در این شهرداری چگونه است؟

ميانگين سني كاركنان مرد در بخش ها مختلف اداري 35 سال با ميانگين تحصيلات كارشناسي و ميانگين سني در حوزه تنظيف و فضاي سبز 40 سال با تحصيلات متوسطه است. همچنين ميانگين سني كاركنان زن در بخش هاي مختلف اداري 32 سال با ميانگين تحصيلات كارشناسي است.

13-وضعیت حمل و نقل درون شهری وترافیک در این شهر با توجه به شهر اقتصاد و بازار محوری را تشریح و در حال حاضر چند دستگاه تاکسی و خط واحد شهری در جابجایی شهروندان فعال است؟

وجود معابر كم عرض در بافت هاي قديمي و مركزي شهراز خصوصيات عمده شهري در كشورهاي در حال توسعه است، با اين اوصاف شهر سقز بسان ديگر شهرهاي كشور از اين قاعده مستثني نبوده است. لذا با ورود و افزايش اتومبيل و وسايل نقليه موتوري چنين جوامعي دسخوش تغييراتي شده كه افزايش تعداد وسايل نقليه شخصي، عدم تمايل به استفاده از وسايل نقليه عمومي و فراهم نبودن بسترهاي لازم جهت افزايش كيفيت بخش حمل و نقل عمومي، عدم فرهنگ سازي ترافيك باعث ايجاد مشكلات ترافيكي شده است كه مديريت شهري بر آن است با سازوكارهاي مهندسي و در نظر گرفتن بافت شهري تدابير لازم را براي روان سازي، تسهيل در تردد و برون رفت از مشكلات كنوني را در نظر بگيرد.

در سطح شهر سقز با تعداد؛ 745 دستگاه تاکسی گردشی ، تاکسی خطی 304 دستگاه، تاکسی تلفنی آقایان750 دستگاه( دفتر25 آژانس) و تاکسی تلفنی بانوان50 دستگاه(2 دفترآژانس) در شبانه روز بطور متوسط 71000 مسافر جا به جا می شوند.

روزانه با 45 دستگاه اتوبوس خط واحد بطور متوسط روزانه 16 هزار مسافر جابجا مي شوند و همچنين از 35 دستگاه مینی بوس موجود به صورت دربستی و سرویس از انها استفاده می شود.

14-سدمعبر صنف بازار و دستفروشان از دیگر مشکلات شهرداری سقز است برای ساماندهی این معضل چکار می کنید؟

پدپده دست فروشي كه خود تابع متغيرهايي مختلف در حوزه اقتصادي است در اكثر شهرها حتي در ساير كشورها هم ديده مي شود. در سنوات قبل در زمينه دست فروشي شهرداري سقز مناسب عمل كرده و تقريباً در معابر عمومي و پياده روها علي الخصوص در بافت مركزي و بازار تقريباً مي توان گفت كه دست فروشي مانند ساير شهرها مشهود نيست و جلوگيري به عمل مي آيد. بعضاَ اين موضوع از جانب بعضي از كسبه محترم و صنف بازار رعايت نشده و شهرداري هم بر اساس قانون شهرداريها و همچنين مجموعه قوانين نظام صنفي برخورد خواهد كرد. در حوزه مديريت شهري با تدوين برنامه هاي جامع در حوزه اقتصاد شهري و ساماندهي اين نوع مشاغل مي توان با اتخاذ تدابيري از جمله: با ايجاد بازارچه هاي محله اي و توزيع مستقيم كالاهاي اساسي مانند ميوه و لبنيات و ... در اين نوع بازارچه ها بسترهاي براي اين عزيزان فراهم آورد كه در سقز در حال تدوين و انجام برنامه هايي هستيم كه بتوانيم در چندين نقطه اين بازارچه ها را ايجاد و بخشي از اين مشكلات را حل نمائيم.

15-مهم ترین برنامه های شهرداری و پروژه های در دست اجرا شهرداری سقز چیست با چه میزان اعتبار؟

شهرداري سقز با در نظر گرفتن 257/400/000/000 ريال بودجه در بخش عمراني؛ عمليات عمراني خاكبرداري، تسطيح، جدول گذاري و احداث خيابان هاي؛16متري، 18 متري و 20 متري تازه آباد(خيابان اصلي)، معبر 10 متري شبستان2، زنبق 5 و 6 واقع در محله قوخ، بلوار 24 متري گولان در شهرك گولان، احداث بلوار 70 متري جهت اتصال خيابان دكتر خالدي به خيابان شهرك در تقاطع مولانا، بلوار تعاون واقع در محله سيلو، خيابان 20 متري شهيد دامغاني واقع در محله سنگبران، خیابان ۲۰ متری شهید چمران واقع در محله حاجی آباد، خيابان ادب شرقي واقع در محله استاد شيرازي، بلوار مادر، خيابان ريبوار شرقي واقع در محله بهارستان پايين، خيابان انديشه در شهرك شهرداري و...، آماده سازي و شن ريزي بيش از 17كوچه جهت آسفالت مشاركتي، اجراي اصلاح هندسي آخر بلوار كردستان و... از جمله فعاليت ها و اقدامات شهرداري در اين بخش است كه انجام و يا در حال انجام است

آسفالت ورودي سقز- بوكان، خيابان بفران و ورودي تازه آباد و همچنين لكه گيري معابر اصلي و فرعي در سطح شهر ، تكميل پروژه هاي ناتمام تر مينال مركزي و محوطه سازي آن، تكميل سالن چند منظوره ستاد بحران شهرداري، احداث كانال هدايت آب هاي سطحي (فاز 3) خيابان دكتر شريعتي و... از ديگر فعاليت هاي اين حوزه است.

16-ارتقای شاخص های فرهنگی- اجتماعی که از جمله برنامه های شما در مدیریت شهرداری سقز است، برای این شهر با توجه به اینکه سال ها جشنواره تئاتر شهر برگزار شد برای احیای آن چه برنامه ای دارید و آیا برای ساخت و نصب پیکره مشاهیر کرد در این شهر به مثابه مهاباد و سنندج تدابیری دارید؟

با امعان نظر به این موضوع که شهرداریها متولی مسایل فرهنگی نیستند ولی براساس وظایف محول شده به این نهاد فعالیتهای فرهنگی بخشي از اقدامات و بودجه شهرداری ها را در بر می گیرد و یکی از حوزه هایی که در سنوات گذشته شهرداری سقز هزینه های زیادی صرف آموزش شهروندي، تئاتر كردي و تئاتر شهروند نموده كه با عنایت به اینکه در چند سال گذشته کاهش اعتبارات و در آمد مکفی جهت اجرا و برگزاری تئاتر شهروند امکان پذیر نبود و نتیجتاٌ برگزاری آن با مشکلات عدیده مواجهه بوده است و امسال هم سومين دوره اين جشنواره در قالب هفته فرهنگی شهروند سقز در 4 بخش کاریکاتور، حفظ و قرائت قران ، فیلم کوتاه و تئاتر برگزار گردید و با توجه به اينكه در نظر است که در ماههای آتی پانزدهمين دوره تئاتر کردی برگزار شود، در این راستا و در اجراء فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظل عالی) و با هدف صرفه جویی و نیز اهتمام در عملی نمودن اقتصاد مقاومتی پیشنهاد می گردد که هفته فرهنگی شهروند و تئاتر کردی بصورت همزمان و توامان برگزار گردد.

در خصوص نصب پیکره و سردیس مشاهیر نامدار کرد، در حال حاضر پیکره ماموستا هیمن شاعر و نویسنده شهیر کرد در میدانی به همین نام (میدان دخانیات) نصب شده است و این شهرداری در نظر دارد نسبت به نصب المان هایی با در نظر گرفتن هویت و فرهنگ قومی و همچنین در نظر داشتن فرهنگ و قدمت شهر سقز با تامین منابع مالی در ورودیهای شهر سقز اقدام نماید که در حال حاضر مطالعات مقدماتی آن توسط مشاورین و متخصصین فرهنگی و اجتماعی انجام پذیرفته است و در صورت تامین اعتبار در آینده ای نه چندان دور به بهره برداری خواهد رسید. همچنین مطالعاتی در خصوص ساخت و نصب تندیس مشاهیر کرد زبان در دست اقدام است که امید است با همکاری شورای محترم اسلامی شهر سقز در اسرع وقت تهیه و نصب گردد.

17-تعامل و تساهل شورا و شهرداری را تببین کنید و میزان تخلفات شهرداری در ادوار گذشته و شوراهای ادوار گذشته را نیز با ذکر پرونده ها تشریح کنید تا در ابتدای مدیریت شما بر همگان محرز شود که در درون شهرداری این- نهاد خدماتی- در ادوار گذشته چه بذل و بخشش ها و یا خیانت در امانت های صورت است که افکار عمومی از آن بی خبرند؟

ارتباط شهرداري و شوراي اسلامي شهر سقز مناسب و در چهارچوب قانون قابل تعريف است كه پيش بيني مي شود سطح فعاليت ها و همكاري ها افزايش يابد.

اينكه در ادوار گذشته تخلفي صورت گرفته، وظيفه نهادهاي نظارتي است كه به اين مسايل ورود و برخورد كنند و وظيفه بنده به عنوان مدير اجرايي جلوگيري از هرگونه تخلف با همكاري نهادهاي نظارتي همچون سازمان بازرسي، ديوان محاسبات، تخلفات اداري و... است و در صورت كشف تخلف، اعلام به دستگاه هاي مرتبط است.

18-تعداد پرونده های مطرح در کمیسیون ماده صد شهرداری را ذکر و بفرمایید هم اکنون شهرداری چه میزان از دستگاه های اجرایی شهرطلب دارد و برای وصول مطالبات چکار می کنید و همچنین بفرمایید کدام یک از ادارات دولتی بدون اخذ پروانه از شهرداری ساخت وساز کرده اند و یا می کنند؟

تعداد پرونده های مطرح در کمیسیون ماده صد طی یکسال گذشته (96/6/1 الی 97/5/31) 1240 فقره و در طی سالجاری (97/1/1 الی 97/5/31) 486 فقره بوده است.

شهرداري سقز از ادارات سطح شهر بيش از 6 ميليارد تومان طلب ثبت شده دارد كه با همت استاندار محترم مهمترين جلسه جهت وصول آن برگزار شده كه بخشي وصول و بخشي ديگر با برنامه اي مدون شده از جمله دريافت به صورت اوراق خزانه كسر از مطالبات بانكي و ... در حال وصول است. تخلف برخي از ادارات ناشي از عدم اشرافيت به قوانين و يا افزايش سرعت در كار بوده است/منبع هته نامه سيروان

نظرات
ارسال نظر 
نام کامل
ایمیل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
موبایل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
کد امنیتی
عدد موجود در تصویر بالا را در کادر مربوطه وارد نمایید
متن
 
مناسبت‌ها
 
مزايدات و مناقصات
 
پرداخت الكترونيكي
 
دانلود ها
 
پيوندهاي سريع
آدرس و شماره تلفن ها

آدرس: كردستان - سقز - خيابان رسالت - شهرداري سقز - كد پستي: 6681653111
تلفن: 4-08736228863، فاكس: 08736212525
آدرس پست الكترونيك: saqqez.mun@gmail.com

آمار بازديد
کاربران آنلاین 0
دفعات مشاهده 113
ماه جاري 274
سال جاری 3619
از ابتدا 476732
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری سقز است.