جمله روز:
--- 1398/03/29 -----

توصيه هاي ايمني و ضروري به نهادهاي خدمات رسان و شهروندان در زمستان

با نزديك شدن به فصل سرما و بارش برف زمستاني لازم است نكاتي را در رابطه با اين پديده الهي كه شامل: تعاريف و نكات قابل توجه در رابطه با بارش برف در محيط شهري و نحوه استفاده و وظايف شهروندان همچنين تكاليف شهرداري ها به عنوان يك نهاد خدمتگذار در اين عرصه به شرح زير مي باشد:

اهميت و فوايد برف

با توجه به اينكه برف به صورت قطرات آب جامد بوده كه منبع بسيار مهمي براي تامين آب آشاميدني و تغذيه سفره هاي زيرميني مي باشد و همچنين به دليل اينكه دانه هاي برف شامل: مقدار زيادي هوا بوده، پوشش آن بر روي سبزينه ها و گياهان در حال خواب مفيد مي باشد.

بارش برف در كنار فوائد و زيبائي هاي كه دارد مي تواند مشكلاتي را نيز براي همگان به وجود مي آورد كه مديريت اين وضعيت پس از بارش برف نقش حياتي در جلوگيري از اختلال در فعاليت هاي شهري دارد. بر اين اساس در ادامه به وظايف شهروندان به عنوان ساكنين محيط شهري و شهرداري به عنوان متولي انجام امور شهري و ارائه دهنده خدمات مي پردازيم .

درحوزه مديريت شهري وظايف شهرداري ها به عنوان متولي خدمات رساني به شهروندان :

- تشكيل ستاد مديريت بحران و شرح وظايف كليه واحدها و حوزه هاي شهرداري به منظور خدمات رساني مناسب به شهروندان و انجام عمليات زمستاني به نحو احسن.

- شهرداري موظف است، براساس اولويت هاي كه براي معابر شهري تعريف نموده، ابتدا خيابان ها و شريان هاي اصلي، پل ها و راه هاي دسترسي به ادارات و اماكن حساس و حياتي از جمله بيمارستان ها، ارگان هاي امدادي، مدارس و ... را برفروبي و نمك پاشي و سپس به پاكسازي مسيرهاي فرعي اقدام نمايد.

- با استقرار مخزن هاي مخصوص نگهداري شن و نمك در معابر اصلي و پر تردد و نقاط حساس شهر و همچنين آماده باش پاكبانان براي خدمات رساني از لغزندگي خيابان ها و كندي تردد جلوگيري كرده و با پيشگيري از يخ زدگي معابر خدمات هرچه بهتري را در زمستان به شهروندان ارائه دهد .

- در مناطق شهري به تناسب موقعيت هاي خاص و وجود بافت هاي مسكوني مي بايست به گونه اي عمل شود تا ضمن اينكه اماكن حساس و حياتي منطقه خدمات كافي را دريافت كنند، ساير نقاط نيز از اين خدمات بهره مند گردند.

- فرهنگ سازي و اطلاع رساني مناسب به شهروندان در خصوص كاهش ترافيك در سطح شهر بوسيله عدم تردد خودروهاي تك سرنشين در هنگام بارش ها.

همانگونه كه در روزهاي برفي شهرداري به عنوان يك نهاد عمومي خود را موظف به خدمات رساني درمحدوده شهرها مي د اند شهروندان نيز در چنين روزهاي ملزم به رعايت اصولي مي باشند :

- وظيفه شهروندان در درجه اول همكاري با ماموران شهرداري براي بازگشايي خيابان ها و بلوارها و پيشگيري از وقوع حوادث ناشي از لغزنده بودن معابر بسيارچشمگير است. چرا كه ايمني نظافت و نظم شهرها در گرو مشاركت مردم مي باشد .

- رفع موانع برخي از معابر فرعي يخ زده يا برف روبي محوطه مقابل منازل ، ‏مغازه ها و پاركينگ ها نوعي از عمل كردن به وظيفه شهروندي است كه هر عضو اين اجتماع بر متعهد بودن به آن ملزم مي باشد.

- در بسياري از شهرهاي پربرف جهان رسم بر اين است كه شهروندان پس از بارش برف پياده روها و اطراف منازل خود را پاك سازي كنند.

-هر يك از رانندگان با استفاده از مخازن شن و نمك كه در مسيرهاي شيب دار مستقر شده اند، معابر يخ زده را شن پاشي كرده تا از يخ زدگي خيابان و از ليز خوردن ماشين هاي در حال تردد و وقوع سانحه جلوگيري شود.

-با توجه به اينكه بيشتر پوشش پياده روها سنگفرش مي باشد، جهت جلوگيري از تخريب و ترك خوردگي معابر فقط از شن استفاده شود .

-در بارش هاي سنگين انتظار همكاري رانندگان علي الخصوص حوزه تاكسيراني و اتوبوس راني بسيار لازم و ضروري است.

-خودداري شهروندان از ريختن برف حياط و بام ها به داخل معابر اصلي و فرعي مخصوصا پس از انجام عمليات برف روبي توسط مامورين شهرداري كه اين امر خود باعث ايجاد مشكلات عديده و مزاحمت براي سايرين همچنين كارگران خدوم شهرداري را فراهم آورده و مغاير با اصول شهروندي مي باشد.

-با افزايش حجم كار پاكبانان در روزهاي برفي زمستان همه ما موظفيم تا با كاهش توليد زباله و خودداري از رها كردن آن ها در سطح شهر از آب گرفتگي معابر به دنبال ذوب يخ ها پيشگيري كرده و قدر اين انسان هاي سخت كوش و زحمتكش را بيشتر بدانيم .

توصيه هاي ايمني و ضروري كه هر يك ازشهروندان موظف به رعايت آن مي باشيم:

- هنگام پارو كردن برف پشت بام از پرتاب آن بر روي سيم هاي انتقال برق جلوگيري شود.

- به منظور پيشگيري از برخورد با وسائط نقليه عبوري حتما از پياده رو عبور كرده و از تردد در سطح خيابان خودداري كنيد.

- در روزهاي برفي و يخبندان هرگز از موتور سيكلت و دوچرخه استفاده نكنيد.

- در هنگام عبور از عرض خيابان با در نظر گرفتن فاصله از وسيله نقليه و با احتياط كامل عبور نموده و از دويدن خودداري كنيم .

- هنگام عبور از معابر مواظب سقوط قنديل هاي يخي آويزان از ناودان و لبه ساختمان ها باشيد .

- از عبور بر روي سطح يخ زده حوض ها و رودخانه هاي داخل شهر خود داري شود.

- در روزهاي برفي با سرعت كمتري رانندگي نماييد.

- براي پيشگيري و محافظت چشم از عارضه برف كوري از عينك آفتابي استفاده شود.

- در روزهاي پر بارش كه سطح خيابان ها لغزنده تر مي باشد، خصوصا در سربالايي ها از زنجير چرخ و يا لاستيك يخ شكن استفاده شود .

- از رانندگي با سرعت بالا و سبقت گرفتن در معابر برفي شديدا پرهيز شود.

- ترددغير ضروري افراد سالخورده يا كم سن و سال در معابر در چنين روزهاي مي تواند مشكل ساز بوده و موجب اسيب ديدگي براي آنان شود.

- از نزديك شدن به ماشين نمك پاش در حين انجام كار با پياده و يا با ماشين خود داري شود.

با توجه به محدود بودن امكانات يخ زدايي و برف روبي شهرداري در پاكسازي مسيرها داشتن صبر و حوصله براي شهروندان امري ضروري مي باشد. .

ضمنا جهت رفاه حال شهروندان ارجمند شماره تماس واحد تنظيف شهرداري سقز در مواقع برفي و بحراني 08736224414 مي باشد./ عبدالله بابازاده

نظرات
ارسال نظر 
نام کامل
ایمیل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
موبایل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
کد امنیتی
عدد موجود در تصویر بالا را در کادر مربوطه وارد نمایید
متن
 
مناسبت‌ها
 
مزايدات و مناقصات
 
پرداخت الكترونيكي
 
دانلود ها
 
پيوندهاي سريع
آدرس و شماره تلفن ها

آدرس: كردستان - سقز - خيابان رسالت - شهرداري سقز - كد پستي: 6681653111
تلفن: 4-08736228863، فاكس: 08736212525
آدرس پست الكترونيك: saqqez.mun@gmail.com

آمار بازديد
کاربران آنلاین 2
دفعات مشاهده 32
ماه جاري 4039
سال جاری 11614
از ابتدا 484727
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری سقز است.