جمله روز:
--- 1398/06/31 -----

اقدامات قبل، حين و بعد از وقوع سيل

شهر سقز به دلیل وضعیت جغرافیایی، آب و هوایی و بافت شهری همواره در خطر مواجهه با انواع بلایای طبیعی از جمله سیل قرار دارد. در سالیان اخیر در چندین مورد سیل و طغیان رودخانه سقز موجب به بار آوردن خسارات به زیر ساخت های شهری و شهروندان بویژه بازاریان، کشاورزان و منازل حاشیه رودخانه ها گردیده است. بنابراین انجام اقدامات ذیل به منظور پیشگیری و کاهش دامنه خسارات لازم و ضروری می باشد:

اقدامات قبل از وقوع سیل

- ازساختن خانه و کارگاه و هر گونه کار عمرانی در حریم رودخانه بدون هماهنگي با شهرداري جدا بپرهیزید.

- با استفاده از مصالح مناسب و تمهیدات لازم، ساختمان خود را ضدآب کنید و دیوارهای زیرزمین را با عایق‌های ضدآب بپوشانید تا جلوی نفوذ آب و آسیب‌های بعدی گرفته شود.

- حتمامنزل خود را در مقابل حوادث از جمله سیل بیمه کنید.

- از تخلیه خاک و نخاله و هر گونه تغییر و تعرض در بستر و حریم رودخانه جدا بپرهیزید.

- به اخطاریه های هواشناسی توجه نموده و قبل از شروع بارندگی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

-از مسدود نمودن جداول، آبراهه ها، دریچه های فاضلاب رو و هدایت آبهای سطحی بوسیله تخلیه زباله و نخاله های ساختمانی بپرهیزید و در صورت مشاهده هر گونه انسداد، مي توانيد به كمك نيروهاي شهرداري بشتابيد و بوسيله بيل و ... به برداشت عامل انسداد و رفع آن بپردازيد.

- اگر آب گرم‌کن یا وسایل‌برقی در معرض سیل قرار دارند‌، آنها را در جایی بالاتر از سطح موجود قرار دهید.

- برای جلوگیری از برگشت آب سیل و فاضلاب از طریق مجاری فاضلاب به داخل منزل، «دریچه‌های کنترل» فاضلاب تعبیه کنید.

- برای جلوگیری از ورود سیلاب به داخل خانه، در مسیر آن خاکریز و سیل‌بند بسازید. مي توانيد تعدادي كيسه پر از شن و ماسه تهيه و در مكان مناسب قرار دهيد تا در مواقع اضطراري از آن به عنوان سد استفاده كنيد.

- کشاورزان و دامداران گرامی از استقرار ابزار آلات کشاورزی، دامها و دپوی محصولات در مسیر رودخانه ها خودداری کنند.

- مسيرهای تخليه هنگام سيلاب را شناسايی نماييد، چرا كه در مواقع سيلاب‌های اضطراری می‌بايد به سرعت و با پای پياده محل را تخليه نماييد.

-و...

اقدامات حین وقوع سیل

- برای اطلاع از وضعیت و نیز گرفتن دستورات لازم به رادیو، تلویزیون یا اعلام خبر از طریق بلندگوهای عمومی، کانال خبری و وب سایت روابط عمومی شهرداری و رسانه های معتبر و موثق توجه کنید.

- زمانی که تشخیص دادید، سیلاب در حال شکل‌گیری است، خیلی سریع عمل کرده و خود را نجات دهید و به نقاط امن و مرتفع برويد، شما تنها چند دقیقه برای این کار فرصت دارید.

-از فاضلاب‌ها و جویبارهای به ظاهر آرام دوری کنید، به خاطر داشته باشید جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و ... نیز می‌توانند به ناگهان دچار سیل شوند.

- در زمان بارندگی به هیچ عنوان در حاشیه رودخانه تجمع و یا اسکان ننمایید.

- در زمان بارندگی از اسکان و عبور و مرور در مجاورت مناطق و معابری که دارای خطر ریزش هستند، بپرهیزید.

- اگر خانه شما در محل مرتفعی است و خطر آب‌گرفتگی شما را تهدید نمی‌کند، نیازی به خروج از منزل نیست. در غیر این صورت مناطق کم ارتفاع را خیلی سریع ترک کرده و به مناطق مرتفع دور از رودخانه‌ها و نهرها بروید.

- جریان آب، برق و گاز را برای جلوگیری از آب‌گرفتگی، برق‌گرفتگی و انفجار قطع کنید.

- در جریان آب راه نروید، چرا که 15 سانتی‌متر آب در حال حرکت ممکن است باعث بر هم خوردن تعادل شما شود، اگر مجبورید در آب حرکت کنید، از مسیری بروید که آب حرکت نمی‌کند. برای این که از استحکام زمین جلوی پای خود مطمئن شوید از یک تکه‌چوب‌ دستی استفاده کنید، در زمان آبگرفتگی و سیلاب شهری، دریچه کانالهای آب و فاضلاب ، جداول و هر گونه حفره ، چاله و پستی بلندی قابل رویت نیست و ممکن است موجب سقوط و حوادث جانی گردند؛ لذا از رفت و آمدهای غیر ضروری در سطح معابر و خیابانها بپرهیزید.

- در منطقه سیل‌زده رانندگی نکنید. اگر سیل اطراف خودروی شما را فرا گرفته است، خودرو را رها کنید و به یک منطقه مرتفع بروید و گرنه جریان سیل شما و خودرویتان را خیلی سریع با خود می‌برد.

- هرگز از درختان در معرض سیل به عنوان محل امن استفاده نکنید چرا که احتمال سقوط آنها بر روی شما وجود دارد.

- برای جلوگيری از ورود آب به منزل خود می‌توانيد از كيسه‌های شن استفاده نماييد. كيسه‌ها را متناسب با ارتفاع سيلاب و با فاصله از ديوارِ در معرض سيل روی هم بچينيد.

- در هنگام سیل از پل‌های چوبی سست روی رودخانه‌ها عبور نکنید و در جریان سیل شنا نکنید.

- وسایل نقلیه، حیوانات اهلی و اشیای قابل حمل را باید به نزدیک‌ترین محل مرتفع انتقال دهید.

- دامداران از عبور دادن حیوانات اهلی از عرض رودخانه‌ها و سواحل آنها در زمان بارش شدید باران و وقوع سیل بپرهیزید

-از تردد غیرضروری در سطح معابر که احتمال آبگرفتگی دارند به طور حد خودداری نمایید.

- در صورت هر مشاهده گونه حادثه و مشکلی احتمالی با واحدهای مربوطه شهرداری تماس حاصل نمایید.( سازمان آتش نشانی 125 و واحد تنظیف 362244140

اقدامات بعد از وقوع سیل

- در صورت نیاز خود را به نزدیک‌ترین محل امداد رسانی هلال‌احمر یا سایر مراکز امدادرسانی برسانید، زیرا غذا، البسه و سایر کمک‌های اولیه در آنجا موجود است یا با آنها تماس بگیرید، برای اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی حتما به گزارش اخبار محلی توجه کنید و آب‌ آشامیدنی را قبل از مصرف بجوشانید.

- از سیلاب دور شوید، چرا که این آب ممکن است آلوده شده باشد یا اینکه احتمال دارد در اثر تماس با خطوط نیروی برق زیر زمینی، جریان برق پیدا کرده باشد. همچنین از آب در جریان، فاصله بگیرید.

- به مناطقی که سیلاب عقب‌نشینی کرده توجه کنید، زیرا استحکام خیابان‌ها و جاده‌ها ممکن است به خاطر جریان سیل ضعیف شده باشد که در این صورت ممکن است در اثر وزن خودرو فرو برود. از خطوط فشار قوی دوری کنید.

- زمانی به خانه بازگردید که مسئولان وضعیت را امن اعلام کنند. از ساختمان‌هایی که اطرافش را آب احاطه کرده است، دور شوید.

- هنگام ورود به منزل کاملا احتیاط کنید، ممکن است پی‌های ساختمان آسیب دیده باشد، اما در ابتدا خرابی دیده نشود و ظاهر خانه سالم به نظر بیاید.

- سعی کنید در طول روز به منزل برگردید تا استفاده از وسایل روشنایی لازم نباشد. چنانچه مجبور هستید شبانه به خانه برگردید خیلی محتاط باشید. برای پیشگیری از انفجار احتمالی از فانوس، مشعل و کبریت برای روشن‌کردن ساختمان استفاده نکنید، چراغ‌ قوه را نیز قبل از ورود به ساختمان روشن کنید.

- از غذاهای کنسرو شده استفاده کنید.

- لوازم‌برقی را قبل از استفاده کنترل و خشک کنید.

- آب‌های جمع شده در گودال‌ها شرایط مناسبی را برای رشد حشرات به خصوص پشه‌ها ایجاد خواهند کرد، بنابراین از توری در محل اقامت خود استفاده کرده و لباس آستین بلند و چکمه‌های ساق‌بلند بپوشید.

- چون سیل باعث خارج‌شدن مارها از لانه‌های خود می‌شود بعد از سیل مراقب مار گزیدگی باشید.

- پس از سیل احتمال شیوع بیماری‌های عفونی مانند عفونت‌های دستگاه گوارش از جمله هپاتیت، وبا، حصبه و ... وجود دارد، که باید مراقبت‌های لازم بهداشت فردی و عمومی به عمل‌ آید.

- اگر مخزن توالت، کاسه‌توالت، تصفیه‌خانه و تاسیساتی مانند آن آسیب دیده است در صورت امکان آن را تعمیر کنید. سیستم‌های زهکشی در صورت آسیب‌دیدن، سلامتی و بهداشت افراد را به مخاطره می‌اندازد.

- هر چیز خیس و مرطوب را تمیز و ضدعفونی کنید، زیرا گل و لای باقی مانده از سیلاب حاوی موادشیمیایی و فاضلاب است.

-و...

نظرات
ارسال نظر 
نام کامل
ایمیل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
موبایل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
کد امنیتی
عدد موجود در تصویر بالا را در کادر مربوطه وارد نمایید
متن
 
مناسبت‌ها
 
مزايدات و مناقصات
 
پرداخت الكترونيكي
 
دانلود ها
 
پيوندهاي سريع
آدرس و شماره تلفن ها

آدرس: كردستان - سقز - خيابان رسالت - شهرداري سقز - كد پستي: 6681653111
تلفن: 4-08736228863، فاكس: 08736212525
آدرس پست الكترونيك: saqqez.mun@gmail.com

آمار بازديد
کاربران آنلاین 0
دفعات مشاهده 16
ماه جاري 5919
سال جاری 28066
از ابتدا 501179
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری سقز است.