جمله روز:
--- 1398/07/22 -----

شهرداري سقز ركوردار ثبت طلب 77 ميلياردي توماني در كردستان است

شهر سقز با جمعيتي بيش از 170 هزار نفر بعد از سنندج دومين شهر بزرگ استان كردستان با قدمت تاريخي و فرهنگي بالايي مي باشد. درادوار گذشته مديران شهري به سهم خود تلاش هايي براي توسعه و پيشرفت اين شهر بكار گماشته اند. در اين راستا و با توجه مشكلات اقتصادي حاكم بر جامعه، تورم بالاي سال 97 و كاهش اختصاص بودجه و اعتبارات دولتي در طول چند سال گذشته به شهرداري ها، براي بررسي اقدامات و فعاليت ها، برنامه هاي كاري و وضعيت حاكم بر حوزه شهري روزنامه سيروان .مصاحبه اي را با دكتر باباميري شهردار سقز انجام داده است كه به شرح زير از نظرتان مي گذرد:

يكي از مشكلات اساسي فرا روي شهرداري سقز بدهي كلان اين نهاد بود آيا اقدام خاصي براي تسويه اين مشكل انجام شده است؟

يكي از اقدامات مهم شهرداري سقز در اين خصوص استفاده از ظرفيت قانوني بند ” و” تبصره 5 قانون بودجه 97 كشور كه 100 هزار ميليارد تومان براي تهاتر بين دستگاه ها در نظر گرفته شده بود؛ در سطح استان كردستان از 135 ميليارد تومان طلب ثبت شده شهرداري ها از دستگاه هاي اجرايي، با همكاري مناسب دستگاه هاي اجرايي شهرستان 77 ميليارد آن سهم شهرداري سقز بوده است.

اين ظرفيت قانوني براي تسويه بدهي هاي بانكي به دولت بود، اما متاسفانه بانكي (بانك شهر) كه شهرداري سقز به آن بدهكار بود هيچگونه بدهي به دولت نداشت كه در اين راستا تمام توان و تلاش خود را از طريق هاي مختلف بكار بسته ایم که با توجه به ثبت نهایی و تغییرات قانون بودجه، امید است در ۶ ماهه اول سال جاری آن را قطعی کرده و بخش عمده اي مشكلات مالي فرا روی شهرداري سقز كه بيشترين بدهي آن مربوط به اوراق مشاركت و سود ناشي از عدم پرداخت آن است، تسويه خواهد شد لذا با اين اقدام امكان اخذ وام و آزادسازي بسياري از املاك شهرداري كه هم اكنون در رهن بانك است، انجام خواهد گرفت و عملاَ اين بار سنگين از دوش اين نهاد برداشته خواهد شد.

حل این مشکل به یکی از اولویت های شهرداري با همکاری شورای شهر و مسئولان تبدیل شد که با پیگیری های مجدانه نماینده سقز و بانه، مساعدت استاندار و معاونين استانداري، رئيس سازمان برنامه و بودجه استان و مدیران كل استان كردستان به مرحله نهايي رسيده است كه جاي تقدير و تشكر است.

مشكل بيمه تامين اجتماعي كاركنان يكي ديگر از مشكلات عمده فرا روي شهرداري بود كه با پيگيري ها و رايزني هايي در سطح كلان و كشوري بدهي 10 ميلياردي شهرداري به سازمان تامين بدون پيش پرداخت قسط بندي(60 قسط) و 2 قطعه زمین شامل: ۱-زمین بلوار انقلاب جنب جهادکشاورزی (مجتمع سابق فرهنگی) ۲- زمین خیابان شهدا (خیابان شیخ شلتوت) که قرار بود، بابت بدیهی بیمه کارکنان شهرداری سقز توسط سازمان تامین اجتماعی تملک شود، رفع توقیف شد و این ۲ قطعه زمین نیز در مالکیت شهرداری باقی ماند.

امروزه اکثر شهرداری ها با مشکل اقتصادی درآمد پایدار به دلیل شرایط اقتصادی و کاهش ساخت ساز مواجه است بدون شک شهرداری سقز دومین شهر پرجمعیت استان نیز از این قاعده مستثنی نیست بفرمایید با توجه به شرایط موجود برای رقم پیشنهادی بودجه سال جاری چه مولفه های را برای کسب درآمد در نظر دارید و با توجه به بررسی و آنالیز رقم بودجه پیشنهادی سال جاری با ضریب افزایش به نسبت سال گذشته را اعلام بفرمایید؟

بودجه نويسي شهرداري ها تابع دستورالعمل و بخشنامه هاي وزارت كشور بوده كه خلاقيت شهرداري ها در جذب و وصول است. مهمترين كدهاي درآمدي شامل: عوارض، صدور پروانه، تخلفات ساختماني، كسري پاركينگ و...مي باشد. اما در اين دوره شهرداري سقز در راستاي تامين منابع درآمد پايدار تلاش مي نمايد كه احداث خط توليد قطعات بتني، بتن آماده، سنگ شكن و دانه بندي شن و ماسه و... از جمله اين موارد مي باشد.آناليز رقم بودجه پيشنهادي سال 98 با 545 ميليارد ريال نسبت بودجه سال 97 به ميزان 23 درصد افزايش داشته است.

میزان صورت وضعیت های پرداخت نشده به پیمانکاران طرف قرارداد شهرداری در انجام پروژه ها چقدر است؟ آیا با شرایط موجود اقتصادی و رکود آیتم های درآمدزای شهرداری از جمله عوارض ناشی از ساخت و سازها، کمک های دولتی و عدم واریزی ارزش های افزوده به حساب شهرداری، پیمانکاران در عقد قرارداد با شهرداری مردد نیستند چون با توجه به نوسانات ارزی و قیمت سرسام آور مصالح به صورت قرضی کار انجام نمی دهند با توجه به این شرایط بحران زا وضعیت شهرداری سقز در این بخش از آیتم مهم چگونه است؟

ميزان صورت وضعيت جهت پرداخت به پيمانكاران جمعاً به مبلغ 189/200/000/000 ريال به واحد مالي ارسال شده است. پيمانكاران نيز از وضعيت مالي و اقتصادي شهرداريها كاملاً مطلع هستند و اين امر وضعيت را براي انجام پروژه هاي عمراني شهرداري برآنان روشن نموده است. با توجه به شرايط نامناسب اقتصادي در سال 97 خوشبختانه كليه پروژه هاي شهرداري با استقبال و عقد قرارداد با پيمانكار صورت گرفته و پيش بيني مي گردد در سال 98 نيز اين امر محقق خواهد شد و در چنين شرايطي شهرداري سعي در جلب رضايت پيمانكاران را دارد.

جناب آقای بابامیری، شهرداری سقز در حال حاضر به تفکیک حقوق معوقه پرسنل شهرداری و کارگران خدماتی چه میزان بدیهی دارد و برای پرداخت آن چه تدابیری دارید؟

شهرداري سقز ضمن پرداخت 2 ماه حقوق به علاوه عيدي و پاداش كاركنان در اسفند ماه سال 97 ، در فروردين ماه سالجاري نيز 2 ماه حقوق پرسنل را پرداخت نمود كه با اين اوصاف معوقات پرسنل شركتي ، رسمي ، پيماني و قراردادي بشرح ذيل مي باشد:

-حقوق و مزاياي بهمن و اسفند كاركنان رسمي و پيماني و قراردادي13/843/333/550 ريال

-حقوق اسفند شركت (حقوق و اضافه كار) نيروهاي شركتي12/000/000/000 ريال

-اضافه كاري نيروهاي شركتي19/000/000/000 ريال مي باشد

ضمناً تدابير اين شهرداري جهت پرداخت حقوق و مزاياي و معوقات پرسنل از محل بودجه مصوبات سال 98 تامين و در اولويت پرداخت قرار دارد.

-شهرداران شهرهای کردستان همه به دنبال وام گرفتن از وزارت کشور هستند، گفته می شود که برای شهرداری سقز هم مبلغی وام مصوب شده است، آیا صحت دارد بفرمایید که سقف تسهیلات درخواستی چقدر است و درصورت تحقق این وعده با این تسهیلات وزارت کشور چه میزان از مشکلات مالی شهرداری سقز حل می شود؟

برابر طرح هاي توجيهي ارسالي جهت ايجاد تاسيسات درآمدزا و منابع مالي پايدار، اين شهرداري نسبت به ارسال تعداد 5 طرح توجيهي پيشنهادي به استانداري كردستان اقدام كه خوشبختانه هر 5 طرح (به مبلغ ريالي 250/000/000/000 ريال ) مورد موافقت و تاييد قرار گرفته است و با عنايت به احتمال پرداخت تسهيلات بصورت مرحله اي جهت نصب، راه اندازي و ارتقاء تاسيسات درآمدزا ، كارخانه آسفالت، سنگ شكن و كمك به ناوگان حمل و نقل و دفع پسماند؛ اميد است در بازه زماني نه چندان دور منابع درآمدي پايدار و كاهش هزينه هاي خريد را براي شهرداري ايجاد مي كند. اما مشكلي كه الان وجود دارد تسويه بخشي از بدهي قبلي به عنوان شرط اوليه آزاد سازي وام هاي جديد از سوي سازمان شهرداري ها است.

از سالیان متمادی شنیده می شود که سقز در دست شماری از زمین خواران قرار دارد که به عینه در شهر و حاشیه شهر ساخت وساز می کنند این باند زمین خوار که از نیمه دوم دهه 80 تا الان به گوش خبرنگاران می رسد و ما در سال 89 یکبار هم در مصاحبه ای با شهردار وقت این موضوع را تحلیل و به صراحت شهردار وقت از وجود این باند خبرداد، لطفا بفرمایید که آیا این باند زمین خوار در سقز هنوز آتش زیر خاکستر پدیده زمین خواری در شهر تاریخی سقزهستند، چند نفر تاکنون برای شما شناسایی و به مراجع قانونی ارجاع داده شده اند؛ چرا ریشه زمین خواری در سقز هیچوقت خشک نمی شود؟

مبناي كاري ما در اين دوره قانون است و بر مدار آن حركت خواهيم نمود. هر چند در طول 2دهه گذشته شركت هاي تعاوني اراضي اطرف شهرك دانشگاه و با مجوز قانوني تشكيل نموده اند. ولي با هرنوع تفكيك غيرمجاز مقابله خواهد شد و اين امر وقتي تحقق صد در صدي خواهد داشت كه شهروندان قبل از خريد هرگونه ملكي از شهرداري استعلام نمايند تا از هرگونه حيف و ميل اموال آنها جلوگيري شود

چند درصد از ساختمان های حاشیه شهر سقز بدون اخذ پروانه ساختمانی به صورت غیرمجاز ساخته شده اند و در حال حاضر چند پرونده مربوط به تخریب این ساختمان های بدون مجوز در شهرداری وجود دارد که با دستور قضایی باید تخریب شوند و چند پرونده هم با چه میزان جریمه در کمیسیون ماده 100شهرداری سقز مفتوح و یا صدور رای شده است، همچنین بفرمایید چند درصد از مالکیت زمین های سقز اوقافی و یا اینکه اراضی قولنامه ای و فاقد سند رسمی مالکیت است؟

نظر به اینکه در سال هاي اخير هيچ نوع ساخت و سازي خارج از محدوده شهر و دركاربري مغاير نداشته ايم، اما در ساخت و سازهاي قبلي بخشي از ساختمان های موجود در مناطق حاشیه ای مانند قوخ، تازه آباد، سرچنار، ملقرنی، صالح آباد قبل از الحاق به محدوده شهری بدون اخذ مجوز احداث گردیده اند. ضمناً در خصوص آمار پرونده های کمیسیون ماده 100( جرایم و حکم تخریب ) نیز صرفاً در چند سال اخیر آراء صادره بصورت آماری در دفاتر ثبت شده اند که حدود 93 پرونده منجر به حکم تخریب شده است. همچنين اطلاعات كامل و دقيق مربوط به اراضی تحت مالکیت راه و شهرسازی، اراضی ملی و اوقاف در اختیار ادارات مربوط می باشد.

جناب آقای بابامیری درخصوص وضعیت سرانه فضای سبز ، میزان تولید و دفن زباله، حمل و نقل برای شهروندان سقزی توضیح بفرمایید و آیا شهر سقز همچون مریوان با مشکل مکان دفن زباله مواجه نیست و هم اکنون زباله های شهری این شهر در کدام منطقه با فاصله چند کیلومتری در فضای شهری دفن می شود؟

شهر سقز با بيش از 30 پارك و فضاي سبز محله اي شامل : پارك هاي مولوي كرد، 29 گولان، لاله ،كوثر، بهارستان پايين، كاني عاشقان، شهيد آويني، كودك، الله قلي، تپه مالان، و...، داراي 1200437متر مربع فضاي سبز بوده كه سرانه فضاي سبز شهر سقز حدودا 7/1الي 7/2 متر مربع به ازاي هر نفر مي باشد.

ميزان توليد پسماند روزانه 170 تن مي باشد، سرانه توليد به ازاي هر نفر نه دهم كيلوگرم بوده كه از 170 تن ميزان پسماند ورودي به جايگاه دفن 152 تن از درب منازل شهر سقز جمع آوري شده و بقيه آن از شهر صاحب و روستاها مي باشد. برداشت و حمل براي معابر اصلي به روش مكانيزه با دستگاه هاي پرس مكانيزه و براي سطح كوچه ها به روش دستي و نيروي انساني انجام مي شود

خوشبختانه شهر سقز از نظر مديريت سايت دفن پسماند از شهرهاي نمونه منطقه بوده كه براي اولين بار در سطح استان موفق به انتقال سايت دفن پسماند از مكان قبلي به مكان جديد ”تاوه قران” شود. در حال حاضر رس كوبي كف سايت براي جلوگيري از نفوذ شيرابه، سلول بندي براي دفن منظم و استفاده از ظرفيت حداكثري سايت و احداث 3 كيلومتر كانال انتقال آب سطحي براي انحراف آب هاي بالادستي در اطراف سايت براي جلوگيري از ايجاد آلودگي انجام و همچنين حوضچه هاي شيرابه با لايه ژئوممبران در دست احداث و بدنه آن آماده شده است.

اكنون زباله هاي شهري با فاصله 10 كيلومتري از شهر دفن مي شود كه شهرداري سقز براي انتقال سايت دفن جديد در ”تاوه قران” حدود 6 كيلومتر جاده قديمي روستاي خالي از سكنه (تاوه قران) را بازسازي و تعريض و 2 كيلومتر ديگر نيز در دل كوهستان با بستر سنگي و صخره اي احداث نمود.

درحال حاضر ناوگان حمل و نقل درون شهري شهرداري سقز با تعداد 745دستگاه تاکسی های گردشی، 304 دستگاه تاكسي خطي، 27 دفتر آژانس فعال درسطح شهر (25 مورد آژانس مردان و 2 مورد بانوان) و 35 دستگاه اتوبوس بخش خصوصی و 2 دستگاه ملکی ( شهرداری ) در حال ارايه خدمات و سرويس دهي به شهروندان گرامي هستند كه اين تعداد بيش از ظرفيت شهر سقز مي باشد.

در خصوص مهم ترین پروژه های عمرانی سال گذشته نیز با ذکر پروژه ها ومیزان اعتبار توضیح بدهید.

70 درصد طرح و پروژه هاي مصوب سال 97 و با در نظر گرفتن اعتباري حدود 250 ميليارد ريال در بودجه سال مذكور به شرح زير انجام و در دستور كار قرار گرفت:

- بتن ريزي مشاركتي بيش از35 هزار متر مربع معابر محلات حاشيه اي شهر( از جمله: محله هاي حاجي نعمتي، شريف آباد سرچنار و...) در كمتر از 45 روز كاري

-ترميم و آسفالت نوارهاي حفاري در سطح معابر اصلي و فرعي با بيش از 39هزار متر مربع

- آسفالت كوچه مشاركتي با بيش از 6 هزار متر مربع

-تکمیل سالن چند منظوره ستاد بحران شهرداری واقع در محله بهارستان

- احداث سالن آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز

-آماده سازي ترمينال مركزي سقز و انجام محوطه سازي آن

-احداث لاین برگشت ورودی سقز - بوکان

-احداث خیابان بفران واقع در شهرک گولان

-احداث کانال هدایت آبهای سطحی خیابان دکتر شریعتی (فاز ۳)

-احداث خیابان ذنبق ۴ و ۵ در محله قوخ با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی

-احداث خیابان شبستان ۱ و ۲ در محله قوخ با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی

-احداث خیابان مولانا واقع در شهرک دانشگاه با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی

-تکمیل خیابان ۲۴ متری موکریان با ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی

-احداث خیابان ریبوار شرقی واقع در محله بهارستان پایین با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی

-احداث معابر12، ۱۶، ۱۸ و ۲۲ متری محله تازه آباد از محل پروژه های ستاد بازآفرینی

-احداث خیابان ادب شرقی واقع در محله استاد شیرازی با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی

-احداث خیابان اروند شرقی و غربی در محله شهدا با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی

-احداث خیابان شهید دامغانی محله سنگبران با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی

-اتمام بهسازی و پیاده روسازی بلوار تعاون

-پیاده رو سازی قسمتی از خیابان شهید چمران واقع در محله حاجی آباد

-پیاده روسازی جنب مدرسه شهید رضا حسینی واقع در شهرک شهرداری

- اتمام پیاده روسازی بلوار مادر

-احداث بلوار ۲۴ متری موکریان با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی

-محوطه سازی ترمینال مرکزی سقز با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی و همچنین تکمیل موتورخانه ترمینال مرکزی سقز

-آماده سازی زمین های شهرک شهدا با 15 درصد پیشرفت فیزیکی

-آماده سازی زمین های شهرک دانشگاه روبروی سرای سالمندان

-احداث خیابان حدفاصل خیابان شیخ مظهر تا تقاطع پل که وه سوار با 60 درصد پیشرفت فیزیکی

-شروع عملیات اجرایی احداث خیابان سفیر واقع در محله صالح آباد

تساهل و تعامل شهرداری واعضای شورا برای توسعه متوازن شهر سقز چگونه است؟

تعامل، همكاري و همگرايي مديران و مسئولان براي حركت به سوي توسعه شهري ضروري است. اختلاف سلايق براي نحوه پيشبرد امورات امري طبيعي و عادي است. اما اوج اختلافات شوراي شهر و شهرداري بر سر دخالت اعضاي شورا در عزل و نصب ها و امورات اجرايي شهرداري بوده كه عملا از وظايف قانوني شورا خارج است. شهرداري كه استقلال كاري نداشته باشد، قطعاَ موفق نخواهد بود. شوراي شهر ضمن درك شرايط، مسايل و مشكلات و كمبودهاي فراروي شهرداري بايد نتيجه امورات براي آنها مهم باشد نه مسايل ديگر.

با اين اوصاف مجموعه شهرداري سقز آماده هر گونه همكاري و پذيراي انتقادات و پيشنهادت سازنده براي پيشبرد امورات شهري به بهترين نحو ممكن جهت ارايه خدمات مناسب تر به همشهريان ارجمند مي باشد.


نظرات
ارسال نظر 
نام کامل
ایمیل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
موبایل
جهت پیگیری های بعدی. در وب سایت منتشر نخواهد شد
کد امنیتی
عدد موجود در تصویر بالا را در کادر مربوطه وارد نمایید
متن
 
مناسبت‌ها
 
مزايدات و مناقصات
 
پرداخت الكترونيكي
 
دانلود ها
 
پيوندهاي سريع
آدرس و شماره تلفن ها

آدرس: كردستان - سقز - خيابان رسالت - شهرداري سقز - كد پستي: 6681653111
تلفن: 4-08736228863، فاكس: 08736212525
آدرس پست الكترونيك: saqqez.mun@gmail.com

آمار بازديد
کاربران آنلاین 0
دفعات مشاهده 243
ماه جاري 5745
سال جاری 33989
از ابتدا 507102
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری سقز است.